Academic Year 2022 – 2023
S.No | Date | Name of the Student & Batch | Title of Award | Given by |
1 | 13.7.2022 | Mr. K. Bharath kumar (2021 – 2023) | Technical Symposium, Business Quiz (3rd Prize) | Muthayammal Engineering College |
2 | 13.7.2022 | Mr. S. Sudarshan Babu (2021 – 2023) | Technical Symposium, Business Quiz (3rd Prize) | Muthayammal Engineering College |
3 | 13.7.2022 | Ms. V. Geethanjali (2021 – 2023) | Technical Symposium, Master Mind (3rd Prize) | Muthayammal Engineering College |
4 | 13.7.2022 | Ms. K. Gayathri (2021 – 2023) | Technical Symposium, Master Mind (3rd Prize) | Muthayammal Engineering College |
5 | 13.7.2022 | Ms. K. Yuvitha (2021 – 2023) | Technical Symposium, Master Mind (3rd Prize) | Muthayammal Engineering College |
6 | 25.11.22 & 26.11.22 | Chandru Vasanth | 2nd place in AU zonal Football match | Anna University |
Name of the student | Year and Dept | Name of the programme | Date | Venue | Name of the event | Position /Place |
K. Gayathri | II Year | Sports | 08.12.2022 09.12.2022 | Anna University | Boxing | Gold |
T. Prasanna Venkatesh | I Year | Sports | 08.12.2022 09.12.2022 | Anna University | Boxing | Gold |
R. Sindhuja | I Year | Sports | 08.12.2022 09.12.2022 | Anna University | Boxing | Gold |
D. Sharmila | I Year | Sports | 04.12.2022 | Kovilpatti | Hockey | Winner |
P. Akela | I Year | Sports | 04.12.2022 | Kovilpatti | Hockey | Winner |
R.Preethiga | I Year | Sports | 03.12.2022 | Selvam college | Atheletics | Winner |
R.Preethiga | I Year | Sports | 17.12.2022 | Kongu Nadu College | Atheletics ( Walk) | 2nd Place |
Name of the student | Year and Dept | Name of the Programme | Date | Venue | Name of the Event | Position/ Place |
S.EzhiL MukiL | I MBA | Weight Lifting | 08.01.23 | Paavai Engineering College | Anna University inter – zone | Gold |
S.EzhiL MukiL | I MBA | Weight Lifting | 30.01.23 | Paavai Engineering College | Anna University inter – zone | Silver |
P. AkeLa A. | I MBA | Hand BaLL | 10.01.23 | PSNA Engineering College | Anna University | 4th place |
R.Preethiga | I MBA | Hand BaLL | 10.01.23 | PSNA Engineering College | inter – zone | 4th place |
D.SharmiLa | I MBA | Hand Ball | 10.01.23 | PSNA Engineering College | Anna University | 4th place |
ThangasathiyakaLa | I MBA | Hand BaLL | 10.01.23 | PSNA Engineering College | inter – zone | 4th place |
T.Prasanna Venkatesh | I MBA | Cross country | 24.01.23 | Sivanthi aditanar College of Engineering Tiruchendur | Anna University | 3rd Place |
Name of the student | Year and department | Name of the programme | Venue and date | Name of the Event | Position / Place |
S.EzhiL MukiL | I MBA | Basket ball | Namakkal boy’s School 09.2.23 | Cm Trophy | 1st place |
A.Thangasathiyakala | I MBA | Basket ball | Namakkal boy’s School 30.01.23 | Cm Trophy | 1st place |
P.Akela | I MBA | Hockey | Paavai Enginnering college 13.02.23 | Anna University | 1st place |
D.Sharmila | I MBA | Hockey | Paavai Enginnering college 13.02.2023 | Anna University | 1st place |
S.Arun | I MBA | Business Quiz | K.S.R. college of engineering 24. 02.2023 | Anna University | 2nd price |
S.Udhayanidhi | I MBA | Business Quiz | K.S.R college of engineering 24.02.2023 | Anna University | 2nd price |
Year | Name of the award/ medal | Team / Individual | inter-university / state / National/ International | Name of the event |
2017 -2018 | Gold | Individual | National | Best Physique |
2018-2019 | Gold | Individual | National | Best Physique |
2018-2019 | Gold | Individual | National | Best Physique |
2018-2019 | Gold | Individual | National | Best Physique |
2018-2019 | Second | Individual | National | Hockey |
2018-2019 | Second | Individual | National | Hockey |
2018-2019 | Second | Individual | National | Hockey |
2018-2019 | Second | Individual | National | Hockey |
2018-2019 | Second | Individual | National | Hockey |
2019-2020 | First | Individual | State | Yoga |
2019-2020 | Third | Team | Inter-University | Handball |
2019-2020 | Third | Team | Inter-University | Handball |
2019-2020 | Third | Team | Inter-University | Handball |
2019-2020 | Winners | Team | Inter-University | Basketball |
2019-2020 | Winners | Team | Inter-University | Basketball |
2019-2020 | Third | Individual | State | Athletics |
2019-2020 | Winners | Team | Inter-University | Handball |
2019-2020 | Winners | Team | Inter-University | Handball |
2019-2020 | Winners | Team | Inter-University | Hockey |
2019-2020 | Winners | Team | Inter-University | Hockey |
2019-2020 | Third | Individual | Inter-University | Boxing |
2019-2020 | Third | Individual | Inter-University | Fencing |
2019-2020 | Third | Team | Inter-University | Football |
2019-2020 | First | Individual | State | Yoga |
2019-2020 | First | Individual | State | Asana |
2019-2020 | First | Individual | State | Yoga, Artistic Single |
2019-2020 | Second | Team | Inter-University | Ball Badminton (Women) |
2018 -2019 | Winners | Team | Inter-university | Basketball |
2018 -2019 | Winners | Team | South Zone | Handball |